Haberler

Ata sporları yine yeniden

20 Nisan 2018

BASIN BÜLTENİ

Ata sporları yine yeniden

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 20 Temmuz Cuma günü Atatürk Stadyumu Meydanı ile 21 Cumartesi ve 22 Pazar günleri Keles Kocayayla’da yapılacak.


Etkinlik kapsamında düzenlenecek konserler, halk dansları ve atlı akrobasi gösterileri, kültürel ritüeller, cirit, rahvan, kökbörü, atlı okçuluk, geleneksel okçuluk, yağlı güreş müsabakası ve geleneksel çocuk oyunları ile Türk tarihinin izleri Kocayayla’da yeniden kendini gösterecek. Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) iştirakiyle gerçekleşecek olan 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’ne, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Türkiye’ye göç etmiş soydaşları temsilen sivil toplum kuruluşları da katılacak. STK’lar, organizasyon kapsamında, yaşayan Türk kültürünün tanıtımına yönelik etkinlikler düzenleyecek.

Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin www.bursaatasporlari.com uzantılı internet adresinden düzenli bilgi alabileceği ifade edildi. Açıklamada, organizasyon alanı içerisinde etkinlik yapmak isteyen STK’ların ‘aynı web site içerisinde bulunan kayıt formunu 30 Mayıs Çarşamba gününe kadar doldurmaları karşılığında’ değerlendirme kapsamına alınacağı açıklandı.

3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği taslak programı

 

20 Temmuz 2018 Cuma

Atatürk Stadyumu Meydanı

Saat 20:00 Halk dansları şöleni

Saat 21:30 Açılış konuşmaları

Saat 22:00 Açılış konseri

 

21 Temmuz 2018 Cumartesi

Keles-Kocayayla

Saat 11:00 Açılış seremonisi

Saat 14:30 17:00 Atlı gösteri alanı programları

Saat 13:00-16:30 Geleneksel okçuluk müsabakaları

Saat 12:00-15:00 Yağlı güreş müsabakası

Saat 18:00 Mehteran topluluğu konseri

Saat 19:00 Halk dansları şöleni

Saat 20:30 Konser

 

22 Temmuz 2018 Pazar

Keles-Kocayayla

Saat 14:30-17:00 Atlı gösteri alanı programları

Saat 13:00-16:30 Geleneksel okçuluk müsabakaları

Saat 17:00 Kapanış konuşmaları

Saat 19:00 Sportif müsabakaları ödül töreni

Saat 20:30 Kapanış konseri

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 


ATA SPORLARI KOCAYAYLA’DA 2017

ATA SPORLARI KOCAYAYLA’DA
-          BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE BU YIL İKİNCİ KEZ GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞENLİĞİ’, KELES KOCAYAYLA’DA YAPILAN TÖRENLE BAŞLADI.
-          2 GÜN SÜRECEK ŞENLİĞİN AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR MİLLETİN GELECEĞİNİN OLMAYACAĞINA DEĞİNEREK, KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKARAK GÜÇLÜ YARINLARLA DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’, Keles Kocayayla’da yapılan törenle başladı. 2 gün sürecek şenliğin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçmişine sahip çıkmayan bir milletin geleceğinin olmayacağına değinerek, kültürel mirasa sahip çıkarak güçlü yarınlarla dünya barışına katkı sağlamak istediklerini söyledi.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlik, 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunlarıyla start aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açılışta yaptığı konuşmada, gelenek ve görenekleri yaşatarak ecdada layık olmaya çalıştıklarını vurguladı. Türk milleti olarak şanlı bir geçmişe sahip olduklarını belirten Başkan Altepe, dünyanın neresine gidilirse gidilsin Osmanlı Türk adaleti ile hoşgörüsünün karşılarına çıktığını söyledi. Osmanlı’nın hüküm sürdüğü toprakların hiçbirinde kimsenin rahatsız olmadığını, insanların dinlerini ve kültürlerini özgürce yaşadığını hatırlatan Başkan Altepe, ecdadı anmak ve gelenek ile görenekleri yaşatmak için bu tür etkinlikleri organize ettiklerini vurguladı. Başkan Altepe, “Gurur duyulacak, şanlı bir geçmişimiz var. Nereye gitsek, Osmanlı Türk eserleri yok edilmiş. Belgrad’da 220 cami varmış, şimdi 1 tane kalmış. Yine Üsküp’te 128 tane cami varmış, şimdi 20 tane kalmış. Bizim ecdadımız ise hüküm sürdüğü topraklarda 1 kilise bile yıkmadı. Onun için bu millet, büyük bir millet. O yüzden gelenek ve göreneklerimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, konuşmasında, dünyanın Türk anlayışına ihtiyacı bulunduğunu da vurguladı. Türklerin bugüne kadar yaşadıkları topraklarda barış ve kardeşliği tesis eden ana unsur olduğunu kaydeden Başkan Altepe, yarınlarda da bu değerleri muhafaza etmek, güçlendirmek için kültürel mirasa sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti. Geçmişlerine bağlı olan toplumların yok olmayacağını, yarınlarını dünden daha güçlü bir şekilde tesis edeceğini belirten Başkan Altepe, “Dünyanın Büyük Türk Milletine ihtiyacı var. Dünyanın huzuru için bir ve beraber olmamız gerekiyor. Onun için de çok çalışmamız, bu tür organizasyonları daha etkin şekilde düzenlememiz gerekiyor. Geçmişlerinden kopuk toplumlar eriyip giderler. Onun için biz, Türkiye Cumhuriyeti olarak Türki cumhuriyetlerle birlikte geleceğe yürümeye devam edeceğiz. O nedenle hedeflerimize, hizmet eden bu organizasyon nedeniyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bursa ve çevresi dahil olmak üzere Türkiye’deki Yörük-Türkmen Dernek ve federasyon temsilcilerinin de katıldığı etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynanmaya başlandı. Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı, şenlik kapsamında ziyaretçilerle buluşacak.  Yine Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarından ve aşıkların atışmalarından örnekler, ziyaretçilere keyifli anlar yaşatacak. Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri ve giysileri izleyenlerin beğenisine sunulacak. Yaylada kımız, süzme yoğurt ve kurut yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile yün eğirme, kilim dokuma, gelin alma, aşık atışması, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma), börk, kılıç ve bıçak üretimi, Türk dünyası sohbetleri ve Aksakallar toyu gibi geleneksel törenler ve el sanatları isteyenlere uygulamalı olarak öğretilecek. Organizasyon kapsamında kurulan Arasta Çarşısı’nda ise geleneksel el sanatları ürünleri satışı yapılacak, Göktürk alfabesi dersleri verilecek. Etkinliğe; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin-Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Macaristan, Pakistan ve Türkiye’den sporcular ile STK temsilcileri katılım sağlıyor.

GÖKTÜRKLER BURSA'DA!

Bursa Büyükşehir Belediyesinin himayesinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun organizasyonuyla Türkiye’de ikincisi düzenlenecek olan Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni, 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Keleş Kocayayla’da yapılacak. 

Kocayayla’ya 16 Türk Devleti’ni temsilen 16 çadır kurulacak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların katılımıyla 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları şölen havasında sergilenecek. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Avrasya coğrafyasında, İpek Yolu güzergahında 5000 yıldır oynana gelen ata spor oyunlarını bir şenlik havası içinde her yıl düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Bu yıl ikincisi düzenlenecek şölene Türk Dili Derneği de katılım sağlayacak. Dernek eğitmenleri, Türk Kağanlığı (bilinen adıyla Göktürk İmparatorloğu) üzerine tarihi bilgilerini aktaracak. Bunu izleyen ders programının akabinde Göktürkçe üzerine hızlandırılmış eğitim verecek olan dernek, katılımcıları bu kısa sürede adlarını Göktürkçe yazabilecekleri düzeye ulaştıracak. Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun 11-14 Mayıs 2017'de İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Etnospor etkinliğinde de yer alan Türk Dili Derneği, kendisine ayrılan otağda bini aşkın katılımcıya Göktürkçe eğitimi vermiş, eğitim sonunda katılım belgeleriyle uğurlamıştır. Temeli 2006'ya dayanan dernek, şimdiye değin 13 ayrı ilde Göktürkçe kursu açmış, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde İstanbul'daki ortaöğretim kurumlarında Göktürkçe üzerine konferanslar vermiştir. TÜRK DÜNYASI KOCAYAYLA’DA BULUŞUYOR 2016

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE, AVRASYA TÜRK DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN ORGANİZASYONUYLA TÜRKİYE’DE İLK DEFA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TÜRK DÜNYASI SPOR OYUNLARI ŞÖLENİ, 23-24 TEMMUZ TARİHLERİNDE KELES KOCAYAYLA’DA YAPILACAK.

- KOCAYAYLA’YA 16 TÜRK DEVLETİ’Nİ TEMSİLEN 16 ÇADIR KURULACAK, KIRGIZ, ÖZBEK, TÜRKMEN, MOĞOL, AFGAN, KAZAK VE TATAR SPORCULARIN KATILIMIYLA 5000 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP TARİHİ SPOR OYUNLARI ŞÖLEN HAVASINDA SERGİLENECEK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, AVRASYA COĞRAFYASINDA, İPEK YOLU GÜZERGAHINDA 5000 YILDIR OYNANA GELEN ATA SPOR OYUNLARINI BİR ŞENLİK HAVASI İÇİNDE HER YIL DÜZENLEMEYİ HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonuyla Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni, 23-24 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla’da yapılacak. Kocayayla’ya 16 Türk Devleti’ni temsilen 16 çadır kurulacak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların katılımıyla 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları şölen havasında sergilenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Avrasya coğrafyasında, İpek Yolu güzergahında 5000 yıldır oynana gelen ata spor oyunlarını bir şenlik havası içinde her yıl düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yine bir ilke imza atıyor. Birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Bursa, bu defa Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 23-24 Temmuz tarihlerinde Keles ilçesindeki tarihi Kocayayla’da gerçekleştirilecek ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’nde; 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları sergilenecek. Ecdadın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor oyunlarından örneklerin sunulacağı şölende; mangala (köçürme), dokuz taş, satranç, alış (kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlarından da örnekler sunulacak ve iki gün süreyle isteyen katılımcılara uygulamalı dersler verilecek.

Atlı sporlarla görsel şölen
İki gün sürecek şölende; dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen “Kök Börü Oyunu”, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Bilek güreşi, Bilek çekme, Çubuk çekme (Ağaç güreşi) güreşleri, Rahvan Biniciliği, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, cirit oyunu gibi spor oyunlarını yanı sıra ip çekme, çelik-çomak gibi eğlenceli oyunlar da sergilenecek. Özellikle Van-Erciş’e bağlı Ulupamir ve Kırgızistan’a bağlı Çolpanata’dan gelecek olan Kırgız sporcuların at üzerinde yapacakları müthiş görsel şovlar beğeniyle izlenecek. 16 Türk Devleti’ni temsilen 16 çadırın kurulacağı şölene; Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların yanı sıra soydaş ve göçmen STK temsilcileri de katılacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonunda Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek festivalde; iki gün süreyle göçmen dernek ve vakıfların yöresel ürünleri sergilenecek, geleneksel milli sofralar kurulacak, Toy’lar düzenlenecek, hoyratlar, türküler söylenecek ve göçmen STK yöneticilerinin katılımıyla “Aksakallar Kurultayı” düzenlenecek.
Etkinlikleri izlemek isteyen vatandaşlar için sabahları Kocayayla’ya, akşamları da şehir merkezine ulaşım imkanı sağlanacak.

Her yıl düzenlenecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Avrasya coğrafyasında, İpek Yolu güzergahında 5000 yıldır oynana gelen ata spor oyunlarını bir şenlik havası içinde her yıl düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan Altepe, “Bu yıl ilk adımı atıyoruz. İlk adımı atmakla birlikte uluslararası arenada ata spor oyunların profesyonel olarak icra eden bir takımı şölenimize davet ettik. Kırgızistan’dan gelecek olan takım üyeleri, at üzerinde müthiş gösteriler sunacaklar. Aynı şekilde dünyanın en yüksek platosu olan Pamir’den göç ederek ülkemize sığınan Kırgızlardan oluşturulan ve ülkemizi spor oyunlarında temsil eden Ulupamir Kökbörü Takımı da dörtnala giden atlar üzerinde 50 kilogramlık oğlağı yerden alarak, rakiplerine kaptırmadan belirlenen kaleye bırakma mücadelesini sergileyecekler. Her sıklette güreşler yapılacak. Özbek, Kırgız, Kazak, Türkmen, Moğol ve Afgan güreşçiler er meydanında ter dökecekler. Ok atacağız, ok atma usullerini göstereceğiz. Satranç turnuvaları düzenleyeceğiz. Mangala, Dokuz Taş gibi akıl oyunlarını katılımcılara anlatacağız. Bursa’nın fethi öncesi ve sonrası alplerin gazilerin er meydanlarında, toylarda sergiledikleri hünerleri 600 yıl sonra şenlik havası içinde düzenliyor olmak bizi heyecanlandırıyor. Hedefimiz Bursa’yı İpek Yolu güzergahı üzerindeki ata sporlarının da merkezi haline getirmek” diye konuştu.

medyabim.com.tr

Bugün:30 

Tekil:9490 

Aylık:596  

Toplam Ziyaret:54076