2. Türk Dünyası Ata Sporlari Şenliği 22 Temmuz’da başlıyor…
Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan bozkırlarında, Türkistan coğrafyasında yüzyıllardır oynanan  “Ata Sporları”, 23 ülkeden, 500 katılımcı ile Türkiye’nin Bursa şehrine taşınıyor.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilki geçen yıl Keles Kocayayla’da düzenlenen  Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’nin ikincisi bu yıl 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Keles Kocayayla’da gerçekleştirilecek. Etkinliğe, Türk Devletleri ve akraba topluluklarını temsilen 23 ülkeden 215 sporcu, 50 kültür temsilcisi, 236 soydaş Sivil Toplum Kurumu yöneticileri katılım sağlayacak.
 
Şenlikte ata sporlarının yanında, o dönemin toplumsal yaşantısı, kültürü, müziği, dans ve oyunlarının tanıtımına yönelik etkinlikler de düzenlenecek.
 
Orta Asya Türk Devletleri ve akraba toplulukları ile yoğunlaşan kültürel ilişkiler ve sosyal medya aracılığıyla yeniden güncelleşen ata sporlarımızın, toplumun her kesiminde büyük ilgi uyandıracağı bekleniyor. Bursa ve çevresi dahil olmak üzere Türkiye’deki Yörük-Türkmen Dernek ve federasyon temsilcilerinin de katılacağı etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi “Spor, Savaş ve Strateji Oyunları” oynanacak, ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı konseri seyirci ile buluşacak. Şenlik süresince Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarımızdan ve aşıkların atışmalarından örnekler sunulacak.  Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objelerinin, lezzetlerinin ve giysilerinin de sergileneceği yaylada, 32 “Boz-üy” çadırı önünde; Kımız yapımı, Süzme Yoğurt ve Kurut Yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile Yün eğirme, kilim/taar dokuma, Gelin alma, Aşık atışması, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma), börk yapımı, kılıç ve bıçak yapımı, Türk dünyası sohbetleri ve Aksakallar Toyu gibi “geleneksel törenler” ve El Sanatları uygulamalı olarak gösterilecek. Arasta Çarşısı’nda ise, geleneksel el sanatları ürünlerinin satışı yapılacak. Göktürk Alfabesi dersleri verilecek. Katılım sağlayacak ülkeler; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, RF. Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin/Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, RF.Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Maceristan, Pakistan ve Türkiye.
 
Program:
22 Temmuz 2017        Saat 11:00 – 24:00
Açılış, Oyunlar ve kültürel etkinlikler, Sahne Programları
                                   Keles/Kocayayla
23 Temmuz 2017        Saat 09:00 – 22:00
Oyunlar ve kültürel etkinlikler, Sahne Programları, Kapanış
                                   Keles/Kocayayla
 
 

medyabim.com.tr

Bugün:38 

Tekil:8470 

Aylık:524  

Toplam Ziyaret:47472